Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.05.2010 21:39 - Почистването на петролния разлив може да струва над 3 млрд. лири на "Бритиш петролеум" (видео)
Автор: wallstreet Категория: Новини   
Прочетен: 1994 Коментари: 1 Гласове:
3

Последна промяна: 03.05.2010 23:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
"Бритиш петролеум" ще плати всички "необходими и присъщи" разходи за почистване на петролното петно в Мексиканския залив. Британската компания, обвинявана, че може да предизвика една от най-тежките екокатастрофи в историята на САЩ, съобщи, че ще изплаща компенсации по основателните искове за имуществени щети и загуби, причинени от разлива.

Американски експерти изчисляват, че почистването на зоната на замърсяване може да струва над 3 млрд. лири (4.36 млрд. долара).

До вчера следобед усилията за овладяване на петролното петно в залива оставаха почти безрезултатни и то продължаваше да доближава брега на Луизиана.

Директорът на "Бритиш петролеум" заяви, че разпръскването на химикали е дало известен резултат, тъй като те не позволяват петролът да изплува на повърхността, където вятърът го носи по-бързо към брега. Обмисля се и инжектиране на т.нар. дисперсанти директно с полуразрушената сондажна тръба на около километър под морското равнище, макар да не е известен екоефектът от подобно решение.

Силните и бързо променящи посоката си ветрове в региона предизвикват високи до 3 метра вълни, което пречи да се поставят плаващи баражи, намаляват ефекта от тях и от контролираното изгаряне на петрол, започнало през миналата седмица.

Инженерите на "Бритиш петролеум" продължават трескаво да търсят начини за спиране на изтичането на петрол от трите пробива на кладенеца под потъналата на 22 април платформа. Единият теч вероятно ще бъде спрян със специален клапан.

Върху най-проблемният - на остатъка от сондажната тръба на "Дийпуотър хорайзън", до седмица може да бъде спуснат метален купол и през него да започне изпомпване на петрол. Третият пробив - на дъното до самото гърло на сондажа, ще бъде запушен с друг купол 2-3 дни по-късно.

Всичко това обаче са временни решения, докато се прокопае помощен сондаж за намаляване налягането в петролния залеж, което ще отнеме три месеца.

Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) наложи от неделя временна забраната върху търговския и туристическия риболов в региона от Луизиана до Флорида. Мярката ще действа поне 10 дни и важи частни лица и предприятия от риболовния отрасъл.

В Мексиканския залив се извършват около 75% от улова на стриди в САЩ. Там се намират приблизително 20% от рибните ресурси на страната.

Един от най-големите лобисти

"Бритиш петролеум" е един от 20-те най-големи лобисти в САЩ, разкри британският вестник "Обзървър". През миналата година базираната в Лондон компания е похарчила близо 16 млн. долара за лобиране пред федералното правителство, а предишната година за тази цел е дала 10.4 млн. долара. Компанията е финансирала изборите в САЩ през 2008 г. с над 530 хиляди долара и е била сред десетте най-големи спонсори в сектора. Похарчените пари помагат да й се осигурили необходимата снизходителност.
През последните години петролните компании начело с най-големия производител на петрол в Мексиканския залив - "Бритиш петролеум", агресивно лобират пред американското правителство да им бъде разрешено сондирането за петрол в по-обширни морски територии. В същото време много от тях са обвинявани, че пренебрегват стандартите за безопасност и сондират на дълбочина над 300 метра и дори над 1500 метра вместо стандартните 60 метра. През септември 2009 г. например "Бритиш петролеум" счупи всички рекорди с най-дълбокия кладенец в Мексиканския залив, на дълбочина над 10 км. "Обзървър" цитира експерти от бранша, според които в търсенето на повече петрол компаниите стигат все по-дълбоко, преминавайки границите на безопасността и на технологичното ноу-хау.

източник:дневник.бг
Почистването на петролния разлив може да струва над 3 млрд. лири на "Бритиш петролеум"

image



image




image





Тагове:   разлив,   петрол,


Гласувай:
3



1. wallstreet - "Ню Йорк таймс": Сондаж, катастрофа, отричане
03.05.2010 22:35


Необходима бе футуристична технология, за да се постигне една от най-лошите екологични катастрофи досега, пише Пол Кругман в "Ню Йорк таймс"


Необходима бе футуристична технология, за да се постигне една от най-лошите екологични катастрофи, регистрирани досега.

Но без такава технология "Бритиш петролиъм" (БП) нямаше да може въобще да сондира кладенеца "Дийпуотър хърайзън".

Въпреки това за всички, които си спомнят историята на БП по отношение на околната среда, катастрофата в Мексиканския залив навява странно позабравено чувство, напомнящо за събитията, довели до първия Ден на земята преди 40 години.

И може би, само може би, катастрофата ще помогне да се обърне дългият политически спад на движението за опазване на околната среда - спад, който до голяма степен бе причинен от нашия успех в намаляването на едно изключително видимо замърсяване.

Ако е така, може да се окаже, че всяко зло е за добро.

Движението за защита на околната среда започна в отговор на замърсяване, което всички можеха да видят. Разливът в залива напомня за случая през 1969 г., когато петрол покри крайбрежието на Санта Барбара.

1969 г. обаче бе и годината, когато река Кайъхога, която минава през Кливланд, избухна в пламъци. Междувременно езерото Ери бе обявено за изцяло "мъртво", тъй като водите му бяха замърсени с буйнорастящи водорасли. Големи американски градове пък - особено, но и не само Лос Анджелис - често потъваха в гъст парлив смог.

Не бе толкова трудно, предвид обстоятелствата, да се мобилизира политическа подкрепа за действия. Беше основана Агенцията за защита на околната среда, влезе в сила Законът за чистата вода и Америка започна да бележи напредък по най-видимите екологични проблеми.

Качеството на въздуха се подобри: предупрежденията за смог в Лос Анджелис, които бяха над 100 за година, станаха редки. Реките спряха да горят, а някои станаха отново годни за плуване. Езерото Ери отново се върна към живот отчасти заради забрана за използване на прахове за пране, съдържащи фосфати.

Въпреки това тази история на успех има и неприятна страна

Една от причините за това е, че с намаляване на видимото замърсяване намаля и обществената загриженост по екологични въпроси.

Според скорошно проучване на "Галъп" американците сега се тревожат по-малко по серия екопроблеми, отколкото когато и да било през последните 20 години.

Този спад в загрижеността щеше да е хубаво нещо, ако въпросът се свеждаше само до видимото замърсяване, но това, разбира се, не е така. Парниковите газове например представляват по-голяма заплаха от смога или горящите реки.

Трудно е обаче обществеността да се фокусира върху форма на замърсяване, която е невидима и чийто ефект се разгръща в продължение на десетилетия, а не на дни.

Загубата на обществен интерес не е единственото отрицателно последствие от намаляването на видимото замърсяване.

С избледняването на спомена от фотогеничните кризи от 60-те и 70-те години консерваторите започнаха отново да дават отпор на закони за опазване на околната среда. Голяма част от съпротивата прие форма на

искания екологичните ограничения да се смекчат

Имаше обаче и опити поддръжниците на засилена защита на околната среда да се представят или като екстремисти - "еконацисти", според Ръш Лимбо - или като упадъчни либерални сноби, опитващи се да наложат естетичните се предпочитания върху обикновените американци.

(Със съжаление ще кажа, че дългогодишните усилия да се блокира изграждането на ферма от вятърни генератори на Кейп Код, която най-после може би ще е готова благодарение на администрацията на Барак Обама, се вписа добре в тази карикатура).

И нека да си признаем: като цяло антиприродозащитниците печелеха спора, поне що се отнася до общественото мнение. И тогава се случи катастрофата в Мексиканския залив.

Изведнъж разрушаването на околната среда отново стана фотогенично. Повечето противници на движението за опазване на околната среда си мълчаха за катастрофата.

Истина е, че Лимбо - за когото се твърди, че е на практика лидер на Републиканската партия - бързо предположи, че природозащитници може да са взривили платформата, за да спрат по-нататъшно сондиране в крайбрежните води.

Тази забележка обаче вероятно бе знак за отчаяние: Лимбо знае, че думите му удариха на голям камък. Защото разливът напомня недвусмислено, че околната среда няма да се погрижи сама за себе си, че освен ако не е внимателно наблюдавана и регулирана, всяка съвременна технология или индустрия може твърде лесно да нанася ужасяващи щети върху планетата.

Дали Америка ще си вземе бележка? Зависи много от лидерството й

Президентът Обама най-вече трябва да се възползва от момента, той трябва да застане срещу тълпата, скандираща "Сондирайте, сондирайте", и да каже на Америка, че нанасянето на необратима катастрофа на околната среда заради няколко барела петрол - количество, което едва ли ще повлияе на нашата зависимост от внос, е ужасна сделка.

Истина е, че Обама не е в толкова добра позиция, за да превърне този момент в поука.

Само преди месец той обяви план, позволяващ сондиране в голяма част от Атлантическото крайбрежие - ход, който шокира мнозина от поддръжниците му и го затруднява да има сега моралното предимство в спора.

Той обаче трябва да отиде по-далеч. Катастрофата в залива представлява възможност, шанс да се улови отново част от духа на първия Ден на земята.

И ако това стане, от този екологичен кошмар може да излезе нещо добро.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: wallstreet
Категория: Бизнес
Прочетен: 7718299
Постинги: 1820
Коментари: 9527
Гласове: 9412
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930